ÚŽASNÝ SVĚT

pá 01. 03. | 19:30
režie
NISHIKAWA Miwa
hrají
YAKUSHO Kôji, NAKANO Taiga, HASHIZUME Isao, KAJI Meiko, KITAMURA Yukiya
námět
SAKI Ryûzô
původní název
すばらしき世界 / SUBARASHIKI SEKAI
titulky
české a anglické
české titulky
Martin Tirala
2021 / 126 min

Společnost, do níž se člověk narodí, ho bez pochyby utváří a formuje. Kam ale směřuje syn gejši, který byl ve čtyřech letech odložen do dětského domova? Na prahu dospělosti a bez příbuzných se vstup do japonské „mafie“ jakuza jeví jako nejlepší možná volba. Konečně má rodinu a místo, kam patří. My se však s Masaem Mikamim setkáváme až za prahem padesátky, v okamžiku, kdy je po třináctiletém trestu za vraždu propuštěn z vězení. Se srdeční vadou a polovinou života strávenou za mřížemi je na čase začít znovu a legálně. Jak moc velký je to problém, pozná Mikami téměř okamžitě. Byrokracie japonského systému ho vyčerpává. Naději mu však dodá mladý režisér, který se rozhodne najít jeho matku. Navzdory předsudkům je Mikami spravedlivý, ale když ho však popadne vztek, je lepší mu jít z cesty. Má srdce plné zloby a zoufalství, ale kdo věří, najde pomoc, a je jen na něm, jakým způsobem ji přijme. Film nám tak přináší laskavě vtipný, ale i drsně mrazivý příběh stárnoucího bývalého jakuzáka, který se snaží konečně zapadnout do společnosti, jež mu tuto šanci nedala, když byl ještě dítě.

Hlavní postavu ztvárnil Kódži Jakušo, který za výkon ve filmu Perfect days získal na filmovém festivalu v Cannes 2023 cenu pro nejlepšího herce.

Film se zabývá problematikou lidí vyčleněných ze společnosti. Jednou v jakuze, navždy v jakuze. Mají podobní lidé vůbec šanci svůj život změnit? Pomáhají jim úřady, nebo na ně naopak kladou ještě větší nároky? Ano, nikdo nikoho nenutí stát se členem jakuzy. Ale mladý člověk stigmatizovaný od svého narození, nechtěný, nemilovaný, odmítnutý vlastní matkou, má jedinou touhu. Někam patřit. Snímek odhaluje i ne zrovna hezké stránky spořádané japonské majoritní společnosti.

Nišikawa Miwa: "Je tento svět, ve kterém žijeme, místem, kterému se stojí za to přizpůsobit?"

Festivalová ocenění

2020 Mezinárodní filmový festival v Torontu, oficiální výběr
2020 Mezinárodní filmový festival v Chicagu, Mezinárodní soutěž celovečerních filmů, Stříbrný Hugo: nejlepší herecký výkon (Koji YAKUSHO), Cena diváků (mezinárodní film)
2020 Filmový festival v Římě
2020 Mezinárodní filmový festival Havaj
2020 Mezinárodní filmový festival v Ženevě
2021 Mezinárodní filmový festival v Seattlu, Cena diváků
2021 Festival japonského filmu v Torontu, Cena diváků 

©Ryuzo Saki / 2021 "Under the Open Sky" Production Committee