RYUKYUKOKU MATSURI DAIKO A GOTÓ NOBUHIRO (DRAČÍ FLÉTNA)

ne 03. 03. | 13:00
90 min

Ryukyukoku Matsuri Daiko

Kreativní eisá je druh tance s různými druhy bubnů, pocházející z japonské Okinawy. Vychází z tradičního eisá, které se tančilo na svátek Obon, při němž jsou uctívány duše zemřelých, a kombinuje ho s kroky z karate a moderní hudbou. Z Okinawy se tento dynamický a veselý tanec postupně rozšířil nejen do celého Japonska, kde je nedílnou součástí místních slavností a festivalů, ale i do dalších zemí světa.

Naši českou pobočku skupiny Ryukyukoku Matsuri Daiko založila v roce 2019 Kayoko Kimura. Díky ní již pátým rokem šíří radost, nejen mezi příznivci japonské kultury.

 

Rjúteki (doslova dračí flétna), je japonská příčná flétna vyrobená z bambusu. Používá se v gagaku, šintoistické klasické hudbě spojené s japonským císařským dvorem. Zvuk rjúteki prý představuje draky, kteří stoupají po obloze mezi nebeskými světly a lidmi země. 

Gotó Nobuhiro 後藤宣裕 se narodil v Kjótu a již v útlém věku začal hrát na flétny šinobue a rjúteki. Později působil jako šintoistický kněz ve svatyni Fušimi Inari Taiša v Kjótu. V současnosti je studentem Hudební fakulty Tokijské univerzity múzických umění se zaměřením na tzv. dračí flétnu rjúteki. Zabývá se interpretací klasického i soudobého repertoáru.