SO   |   25. 2.  |  18:00

OMÝVÁNÍ KOSTÍ  |  SENKOTSU  |  洗骨

Režie: TERUYA Toshiyuki  •  Hrají: MISAKI Ayame, OKUDA Eiji, TSUTSUI Michitaka 

Ocenění z filmových festivalů

2018 Mezinárodní filmový festival v Moskvě

2018 Mezinárodní filmový festival v Šanghaji

2018 JAPAN CUTS, cena diváků

2018 Mezinárodní filmový festival na Havaji

2018

111 min


Na okinawském ostrově Aguni je dodnes praktikován rituál rozloučení se zemřelým senkotsu - omytí kostí a jejich opětovné uložení do hrobu. Obřadem přechází pomyslná štafeta života zrodičů na děti. Čtyři roky po pohřbu se tak syn Cujoši a dcera Júko vracejí domů ke svému otci, aby se takto společně rozloučili s milovanou maminkou. Vše ale vypadá ještě hůř, než se dalo čekat. Otec se vrátil kalkoholu, synovi se rozpadá manželství a dcera je těhotná, ale stále svobodná. Nečekejte ovšem žádnou tragédii. Na scéně se objevuje příbuzenstvo, místní drbny i otec ještě nenarozeného dítěte. Je to právě on, člověk změsta, ským divák může společně objevovat rituály a tradice vtéto nejjižněji položené části Japonska. Přestože každý má své trápení, při rituálu se rozhádaná rodina semkne vjeden pevný řetěz. Dojemné rozloučení sjedním životem a přivítání nového proběhne vrodinném kruhu. Snímek je protkán bláznivým, avšak velmi lidským humorem. 


Okinawa

Nejjižnější ostrov Japonska Okinawa byl až do 19. století samostatným královstvím Rjúkjú. Jeho osídlení se však datuje až do doby kamenné. Osobitá kultura vsobě spojovala prvky Japonska, Číny, Koreje i dalších asijských národů. Vdobě největšího rozkvětu bylo toto království významným obchodním a diplomatickým centrem. Vroce 1879 bylo připojeno kJaponskému císařství. Odté doby začíná být jeho tradiční kultura potlačována. Nicméně její význam přetrvává dodnes. Původní okinawský jazyk učinaaguči se japonštině příliš nepodobá. Náboženství je směsicí šamanské, šintoistické, budhistické a taiostické víry. A dodnes jsou zachovány tradice založené na úctě kzemřelým, např. senkotsu. Omývání kostí. Okinawa je také známá extrémní dlouhověkostí svých obyvatel. Ta je prý důsledkem okinawské kultury stravování a vlivu ducha "juimaru" (což znamená pomáhat si navzájem).

Tragédií byla pro ostrovy druhá světová válka, při níž byla zničena velká část kulturního dědictví. S o to větším odhodláním jsou obyvatelé ostrova rozhodnuti své tradice udržet. Jedním prvkem kulturního dědictví je i eisaa, druh tance, určený kuctění předků při svátku Obon. 


© 2018 "Senkotsu" Production Committee