Eigasai - Neviděné Japonsko

Po několika komplikovaných letech se Japonsko opět otevírá světu. Věříme, že mnoho z nás si již brzy bude užívat jeho bohatou kulturu všemi smysly. Tématem 16. ročníku festivalu japonského filmu a kultury Eigasai 2023 je však Japonsko, které na první pohled zjevné není. „Japonsko neviděné“. Jen málo Japonců za svůj život procestuje všechny ostrovy a ještě méně jich pronikne do všech tajů různorodého kulturního života ve vzdálených lokalitách. Tradice a rituály jsou niterně spojené s přírodou a kulturní historií každého konkrétního místa, a ani turistům z řad obyvatel japonských ostrovů, nejsou kdykoli připraveny k nahlédnutí. O to menší šanci je uvidět, ale především pochopit, mají cestovatelé z celého zbytku světa. To, co zůstává našim očím skryto není tajné, jen do určité míry soukromé, neviděné nebo zapomenuté. I proto vás všechny zveme na výlet v prostoru i čase po Japonsku, které společně a pomalu budeme poznávat.

Začneme na mrazivém severu na ostrově Hokkaidó. Jaký význam má pro místní obyvatele medvěd, to se dozvíte ve filmu Země Ainuů. Některé tradice mohou být považovány za kruté. Ale nesmíme zapomínat, že se v nich zrcadlí mnohdy tisíce let kulturního vývoje a pro zachování kulturní integrity lidu Ainu právě v moderní době, jsou naprosto zásadní a tedy snad i pochopitelné. Do historie relativně nedávné nás zavede film Zabíjení. Po dlouhých 250 letech míru ve zkostnatělém šógunátu se schyluje k obnovení moci císaře – reformám Meidži. Ale i posledním bitvám v duchu samurajů. Snímek nás zavede do života róninů – samurajů bez pána. Tradiční výchova mladé muže předurčuje k touze po hrdinské smrti, nicméně cestu, po které k ní dojdou, si musí najít sami. Vychovávat malé dítě jako jediný rodič je těžké v každé zemi a každé době. Ve filmu Krok se podíváme, jak se tento úkol podaří naplnit mladému muži, který se v zájmu dcery vzdá i toho zdánlivě nejdůležitějšího, co businessmani, samurajové dnešní doby, mají. Vlastní kariéry. Je to film o síle rodiny, kterou ani smrt nerozdělí. Do světa hudby a animace nás zavede komedie Správnej Sound. Mnoho středoškoláků zakládá hudební skupiny, ale málo kdo má takový nedostatek talentu, jako ústřední trojice. Přesto věří v úspěch na rockovém festivalu. Naděje umírá poslední, i když po vás jde gang se sousední školy. Film je vytvořen metodou rotoskopie, realizován prakticky jediným člověkem v průběhu 7 let, a až stěžko představitelnou věrností vykresluje atmosféru japonského rocku počátku 21. století. Na ostrov Honšú nás zavede film Sanka: Horští tuláci. Svobodní kočovníci se potulují krajinou, sbírají dřevo, loví a pomáhají na polích a farmách. Samotná existence této části společnosti je v dnešním Japonsku již téměř zapomenuta. Rozvoj a modernizace techniky vedl k jejich úplnému vymizení. Společně s přírodou ustoupili ekonomickému rozvoji Japonska. Společné putování zakončíme na ostrově Okinawa s filmem Omývání kostí. Poslední rozloučení se členem rodiny, pohřební obřad senkocu, se tu dle tradice koná až několik let po jeho odchodu. Ale i toto velice dojemné a intimní rodinné setkání může vyústit ve sled nečekaně vtipných událostí. V sobotním animovaném filmu pro děti zjistíme, jaké to je být pokračovatelkou tradičních venkovských lázní onsen. Pro městskou dívenku Okko to nebude vůbec jednoduché, zvlášť když ji v jednom kuse poučuje protivná spolužačka, která se už teď stará o hotelový resort v sousedství. Tajnou zbraní hrdinky jsou ale duchové a strašidla, která jsou připravena Okko vždy pomoci.

Filmy pro letošní ročník nám poskytla nadace The Japan Foundation ve spolupráci s Velvyslanectvím Japonska v ČR a distribuční společnosti Articlefilms a Nikkatsu.

Závěrem mi dovolte poděkovat jak Vám návštěvníkům za účast, tak sponzorům a partnerům festivalu, ale i všem jinak zúčastněným za podporu a přízeň, kterou festivalu Eigasai zachováváte. Věříme v lepší zítřky a těšíme se na shledávání jak v kině Lucerna, tak na dalších akcích Česko-japonské společnosti.    


Klára Poskočilová