PRAHA

20 – 26/1/2020

KINO LUCERNA

NE |  26. 1.  |  16:30

Věra 68 + beseda

​

Režie: Olga Sommerová

Věra Čáslavská byla nejen nositelkou Řádu vycházejícího slunce se zlatými paprsky na stuze (2010), čestnou předsedkyní Česko-japonské společnosti, ale hlavně symbolem české země pro Japonce.
Za svou kariéru získala sto čtyřicet medailí, z toho sedm zlatých a čtyři olympijské stříbrné za gymnastiku. Její úspěch ji pasoval na nejúspěšnější československou sportovkyni všech dob. Po výhře na olympiádě v Mexiku v roce 1968 se stala nejen nejlepší sportovkyní světa, ale i druhou nejpopulárnější ženou planety. Po roce 1989 byla poradkyní prezidenta Václava Havla. Její soukromý život byl ale poznamenán i rodinnou tragédií, po které se na dlouhých 16 let stáhla z veřejného života. Režisérka Olga Sommerová ve svém citlivém dokumentu zachycuje život Věry Čáslavské na pozadí československé historie. Film Věra 68 uvádíme jak v kontextu nadcházející tokijské olympiády 2020, tak i v rámci 100. výročí navázání Česko-japonských vztahů. 

"Kdo podstoupí riziko, postaví se světu a čelí mu s odvahou, toho čeká obrovská odměna. Touto odměnou je sebeúcta."  Věra Čáslavská, Život na Olympu