v

Hlavní pořadatelé:
Česko-japonská společnost, Velvyslanectví Japonska v ČR, 
Palác Lucerna 
   
Festival dlohodobě podporují:
The Japan Foundation, 
Ministerstvo kultury ČR, 
Hlavní město Praha
   
Spolupořadatelé ozvěn:
města Plzeň, Opava a Japonský klub Olomouc, jednotlivá městská kulturní střediska, 
Bezejmenná čajovna
ROČNÍK 2012http://eigasai.cz/2012/eigasai-2012/eigasai-2012-intro-PRAHA.htmlshapeimage_10_link_0
ROČNÍK 2013http://eigasai.cz/eigasai-2013/eigasai-2013-home-praha.htmlshapeimage_11_link_0
ANIME
shinobi (NINJA) v japonském filmu
Olympijské Japonsko – Japonci a sport
KontakT → mailto:shoen@japan.CZ?subject=EIGASAI%202014shapeimage_17_link_0
PROGRAM  |  vstupenky  |  média  |  PARTNEŘIeigasai-2014-program.htmleigasai-2014-vstupenky.htmleigasai-2014-media.htmleigasai-2014-partneri.htmlshapeimage_18_link_0shapeimage_18_link_1shapeimage_18_link_2shapeimage_18_link_3

Ninjutsu – tajemstvími i předsudky zastřená oblast japonské kultury, znovu a znovu glorifikovaná i parodovaná, inspirující adepty bojových umění i tvůrce artových filmů, stejně jako kreslíře mangy či autory komedií o neviditelných a nepřemožitelných hrdinech...

Je možné, aby jeden bojovník rozprášil celou armádu? Je možné, aby někdo uběhl 10 km za 25 minut? Principielně asi ano, ale je to vrcholně nepravděpodobné. A jakým způsobem toho dosáhnout a v čem vidět motivaci – to už je sotva dostupné tajemství. Kdo na ně dosáhne, stává se v očích smrtelníků mýtickou, či chcete-li pohádkovou bytostí.

Každá kultura má své pohádky a mýty, kde spojením výjimečných či nadpřirozených schopností, lásky, nezlomné vůle a sebeobětování cosi pravdivého vítězí (přinejmenším v srdcích posluchačů) – a to i tehdy, když prvoplánová výhra nakonec (nebo snad prozatím?) spadne do klína reprezentanta temných sil.

V letošních filmech (stejně jako v tradičních pohádkách) je rozdělení dresů na první pohled nepravděpodobně schématické – odráží však to, co se děje v nitru každého z nás. Každý z nás má v sobě černý a bílý tým a koučuje jejich souboj.

Oprostěmež se od předsudků ploché racionality a smiřme se s tím, že zázraky se dějí – ale má-li jim člověk dát průchod, musí mít nejen pevné přesvědčení a srdce otevřené, ale také zatnout zuby a často i plivat krev...

Na co se můžete těšit?
Pražská i plzeňská část festivalu již pro letošek skončily.
V druhé polovině března proběhly ozvěny v Olomouci, začátkem dubna v Opavě.
Příští ročník se již připravuje!PLZEN-program.htmlshapeimage_23_link_0

50. výročí legendární tokijské olympiády v r. 1964 – a nyní i vítězství Tokia v soutěži o pořádání olympijských her v roce 2020 – stálo u zrodu projektu, mapujícího vztah Japonců ke sportu, jak jej zachytili filmaři.

Shinobi (ninja) v japonském filmu
Od klasiky až po anime
Olympijské Japonsko – Japonci a sport
Umělecké dokumenty i originální komedie
Slovo k dramaturgii: 
Vykročme vstříc nepravděpodobnému

Dosavadních šest ročníků nás utvrdilo v přesvědčení, že japonská kinematografie, bez pochyby jedna z nejbohatších a nejrozmanitějších kinematografií světa, dokáže – při zasazení do adekvátního kontextu – velmi významně obohacovat naše kulturní prostředí, ale zároveň i zásadním způsobem rozvíjet naši vnímavost a sebereflexi. Od počátku se snažíme festival etablovat jako projekt se stabilním zázemím, který se dlouhodobě systematicky rozvíjí – a totéž umožňuje i svému publiku. Za dobu své existence se festival při nejmenším zdvojnásobil (jak co do počtu snímků, tak co do počtu návštěvníků), dramaturgie získává postupně nové a nové dimense.

celý článek →
eigasai-2014-o-festivalu.htmlshapeimage_27_link_0
O FESTIVALU
CZ  |  ENeigasai-2014-EN.htmlshapeimage_30_link_0shapeimage_30_link_1
DNŮ
HODIN
MINUT
VTEŘIN
do ročníku 2015 už jen

Podělte se s námi prosím o své názory na letošní ročník festivalu a svá přání do budoucnosti: office@eigasai.cz
Pokud máte možnost a chuť nějak pomoci při realizaci příštího ročníku festivalu, dejte nám prosím vědět.